| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, CAI24EE3R35W0, White) | ₹ 48,990 |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24EE3R35W0) price in India starts from ₹ 48,990. The lowest price of Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24EE3R35W0) is ₹ 48,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Carrier |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24EE3R35W0) |
| Price in India | ₹48,990 |
| Model Name | CAI24EE3R35W0 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 6300 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Smart Wifi ,6in1 Flexicool ( FC1,FC2,FC3,FC4,FC5, Insta Cool),Auto Mode,Auto Swing,Auto Mode,Follow Me,Auto Mode,Auto Restart,My Mode (Favourite Mode) |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 104.5 cm x 31.5 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 79 cm x 54 cm x 27 cm |
| Outdoor Unit Weight | 28 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Cooling Coverage Area | Up to 200 sq ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.9 W/W |
| Power Requirement | AC 135 - 280V |
| Evaporator Fin Type | Bare Fin |
| Condenser Fin Type | Anti Corrosion Coating (Blue) |
| Stepped Louvers | Yes |
| Air Circulation | 700 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product, 5 Years Warranty on PCB, 10 Years Warranty on Compressor |
Carrier 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (CAI24EE3R35W0)
₹48,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM