| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Crompton 23 L Personal Air Cooler (ACGC-MARVELNEO) | ₹ 6,475 |
Crompton 23 L Personal Air Cooler (ACGC-MARVELNEO) price in India starts from ₹ 6,475. The lowest price of Crompton 23 L Personal Air Cooler (ACGC-MARVELNEO) is ₹ 6,475 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 23 L Personal Air Cooler (ACGC-MARVELNEO) |
| Price in India | ₹6,475 |
| Model Name | ACGC-MARVELNEO |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Blower |
| Capacity | 23 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Delivery | 1300 cfm |
| Air Throw Distance | 25 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 150 sq.ft |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Dust Filter | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 165 W |
| Width x Height x Depth | 37.99 cm x 77.49 cm x 48.99 cm |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Warranty Service Type | Onsite |
Crompton 23 L Personal Air Cooler (ACGC-MARVELNEO)
₹6,475
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM