| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Crompton 55 L Desert Air Cooler (Ozone Classic H 55, Grey) | ₹ 8,999 |
Crompton 55 L Desert Air Cooler (Ozone Classic H 55) price in India starts from ₹ 8,999. The lowest price of Crompton 55 L Desert Air Cooler (Ozone Classic H 55) is ₹ 8,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 55 L Desert Air Cooler (Ozone Classic H 55) |
| Price in India | ₹8,999 |
| Model Name | Ozone Classic H 55 |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 55 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Cool Mode, Swing Mode |
| Air Throw Distance | 45 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 494 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | No |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | No |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | No |
| Other Convenience Features | Auto Fill |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Width x Height x Depth | 40.5 cm x 110 cm x 61 cm |
| Weight | 14.30 kg |
| Blower/Fan Diameter | 40.64 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Domestic Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only. |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages will Not Covered in Warranty |
| Warranty Service Type | On-site, Contact Crompton's Customer Care on Toll Free Number: 1800-419-0505, Monday to Saturday (9AM to 7PM) |
Crompton 55 L Desert Air Cooler (Ozone Classic H 55)
₹8,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM