| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 2.5 Ton 4 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, FTKL90UV16L/RKL90UV16L, White) | ₹ 89,990 |
Daikin 2.6 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKL90UV16L RKL90UV16L) price in India starts from ₹ 89,990. The lowest price of Daikin 2.6 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKL90UV16L RKL90UV16L) is ₹ 89,990 at Flipkart on 19th May 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 2.6 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKL90UV16L RKL90UV16L) |
| Price in India | ₹89,990 |
| Model Name | FTKL90UV16L RKL90UV16L |
| Type | Split |
| Capacity | 2.5 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 9150 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Operating Modes | Hepta Sense3D AirlowDew Clean TechnologyPower ChillCoanda FlowDNNS Self Heal Coating |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 122 cm x 32.5 cm x 27.8 cm |
| Indoor Unit Weight | 19.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 93 cm x 69.5 cm x 35 cm |
| Indoor Noise Level | High - 37dB, Low - 37dB |
| Cooling Coverage Area | 330.0 Sqft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.8 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Cooling Function Coanda Airflow PM 2.5 Filter Active Carbon Filter Hepta Sense R32 Refrigerant Powerchill |
| Condenser Fin Type | Blue Fins |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Swing |
| Other Air Flow Features | COANDA AIR FLOW CFM 887 Feet3/min |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Other Features | Lumniescent remote button |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Emergency Operational Button | Yes |
| Other Convenience Features | Swing Compressor Power Chill Power-Airflow Dual Flaps Coanda Flow |
| Warranty Summary | Compressor Warranty 10 Years PCB Warranty 5 Years |
Daikin 2.6 Ton 4 Star Inverter Split AC (FTKL90UV16L RKL90UV16L)
₹89,990
YouTube’s Likeness Detection Tool Is Now Available to All Adult Creators
Vi Postpaid Users in India Can Choose New International Roaming Plans From Rs 649
Red Magic 11S Pro, Red Magic 11S Pro+ Launched With Snapdragon 8 Elite Gen 5 Leading Edition SoC: Price, Specifications