| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, HSU19G-MZAIS5BN-INV, Grey) | ₹ 41,490 |
Haier 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU19G-MZAIS5BN-INV) price in India starts from ₹ 41,490. The lowest price of Haier 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU19G-MZAIS5BN-INV) is ₹ 41,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU19G-MZAIS5BN-INV) |
| Price in India | ₹41,490 |
| Model Name | HSU19G-MZAIS5BN-INV |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.6 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Cooling Capacity | 5460 W |
| Compressor | Copper |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 102 cm x 24 cm x 32 |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 86 cm x 55 cm x 35 cm |
| Outdoor Unit Weight | 31 kg |
| Indoor Noise Level | 42 dB |
| ISEER | 5.05 |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Swing |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Warranty Summary | Manufacturer Warranty: 5 Years comprehensive warranty on Product* and 12 Years Warranty on Compressor. Excluding Gas/Plastic Parts/Technician visit charges. *TnC applied |
Haier 1.6 Ton 5 Star Inverter Split AC (HSU19G-MZAIS5BN-INV)
₹41,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM