| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Haier 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, HSU13K-PYAIR4BN-INV, White) | ₹ 31,990 |
Haier 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (HSU13K-PYAIR4BN-INV) price in India starts from ₹ 31,990. The lowest price of Haier 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (HSU13K-PYAIR4BN-INV) is ₹ 31,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Haier |
| Model | 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (HSU13K-PYAIR4BN-INV) |
| Price in India | ₹31,990 |
| Model Name | HSU13K-PYAIR4BN-INV |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 4 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3470 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | ECO&Turbo Mode, Super Quiet Mode, Dark Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 87.2 cm x 29 cm x 21.1 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 78 cm x 54.5 cm x 29.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 26 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 37 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 120 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.45 W/W |
| Power Consumption | 1065 W |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Air Circulation | 700 CFM |
| Other Filter Features | Anti Bacterial Filter |
| Quiet Mode | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 5 Years on the product and 12 Years on the compressor |
Haier 1 Ton 4 Star Inverter Split AC (HSU13K-PYAIR4BN-INV)
₹31,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM