Haier 65 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (65S800QT)
  • Haier
  • Last Updated: 13th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Display
    Display 65.00-inch
  • Screen Type
    Screen Type QLED
  • Dimensions
    Dimensions 144.5 cm x 83.9 x cm x 8.4 cm
  • Resolution Standard
    Resolution Standard 4K
  • OS
    OS Android
  • Smart TV
    Smart TV Yes
Market Status Released
Haier 65 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (65S800QT) Price in India
Product Name Price in India
Haier 65 Inches Ultra HD (4K) QLED Smart TV (65S800QT, Black) 67,499
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
Haier 65 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (65S800QT) Full Specifications
General
Brand Haier
Model 65 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (65S800QT)
Model Name 65S800QT
Display Size 65 inch
Screen Type QLED
Color Grey
Resolution (pixels) 3840x2160
Resolution Standard 4K
Smart TV Yes
Launch Year 2023
Power Consumption Standby (W) 0.5
Dimensions
Width x Height x Depth (without stand) 144.5 cm x 83.9 x cm x 8.4 cm
Width x Height x Depth (with stand) 144.5 cm x 90.3 cm x 31.4 cm
Connectivity features
No of HDMI Port 4
No of USB Port 2
Digital Audio Output Yes
Audio features
Number of Speakers 2
Sound Technology Dolby Digital, Dolby Atmos
Surround Sound Surrounding Sound
Speaker Output RMS 24 W
Supported Audio Formats MP3, AAC
Power features
Power Consumption 0.5 W (Standby)