| Brand | Haier |
| Model | 65 Inch QLED Ultra HD (4K) Smart TV (65S800QT) |
| Model Name | 65S800QT |
| Display Size | 65 inch |
| Screen Type | QLED |
| Color | Grey |
| Resolution (pixels) | 3840x2160 |
| Resolution Standard | 4K |
| Smart TV | Yes |
| Launch Year | 2023 |
| Power Consumption Standby (W) | 0.5 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 144.5 cm x 83.9 x cm x 8.4 cm |
| Width x Height x Depth (with stand) | 144.5 cm x 90.3 cm x 31.4 cm |
| No of HDMI Port | 4 |
| No of USB Port | 2 |
| Digital Audio Output | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound Technology | Dolby Digital, Dolby Atmos |
| Surround Sound | Surrounding Sound |
| Speaker Output RMS | 24 W |
| Supported Audio Formats | MP3, AAC |
| Power Consumption | 0.5 W (Standby) |