| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, RAS.G318PCCISS, White) | ₹ 38,899 |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G318PCCISS) price in India starts from ₹ 38,899. The lowest price of Hitachi 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G318PCCISS) is ₹ 38,899 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G318PCCISS) |
| Price in India | ₹38,899 |
| Model Name | RAS.G318PCCISS |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5000W |
| Compressor | Variable Speed |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 95 cm x 29.4 cm x 23.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 75 cm x 55 cm x 29 cm |
| Outdoor Unit Weight | 29.5 kg |
| ISEER | 3.82 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Warranty Summary | 1 Year Product Warrenty, 5 Years comprehensive warranty and 10 Years Warranty on Compressor |
Hitachi 1.5 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G318PCCISS)
₹38,899
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM