| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (Copper Condenser, RAS.B312PCAIBA1, White) | ₹ 33,550 |
Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (RAS.B312PCAIBA1) price in India starts from ₹ 33,550. The lowest price of Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (RAS.B312PCAIBA1) is ₹ 33,550 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 1 Ton 3 Star Split AC (RAS.B312PCAIBA1) |
| Price in India | ₹33,550 |
| Model Name | RAS.B312PCAIBA1 |
| Type | Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2025 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3517W |
| Compressor | Fixed Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 86 cm x 35.7 cm x 31.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9.9 kg |
| Outdoor W x H x D | 80 cm x 57 cm x 37 cm |
| Outdoor Unit Weight | 33.9 kg |
| Indoor Noise Level | 39 dB |
| ISEER | 3.85 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Warranty Summary | 1 Year Product Warrenty, 5 Years comprehensive warranty and 10 Years Warranty on Compressor |
Hitachi 1 Ton 3 Star Split AC (RAS.B312PCAIBA1)
₹33,550
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM