| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, RAS.G322PCBISS, White) | ₹ 48,500 |
Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G322PCBISS) price in India starts from ₹ 48,500. The lowest price of Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G322PCBISS) is ₹ 48,500 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G322PCBISS) |
| Price in India | ₹48,500 |
| Model Name | RAS.G322PCBISS |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | Gold |
| Cooling Capacity | 6300W |
| Compressor | Variable Speed |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 103 cm x 32.5 cm x 37 cm |
| Indoor Unit Weight | 13 kg |
| Outdoor W x H x D | 80 cm x 64 cm x 29.8 cm |
| Outdoor Unit Weight | 37.5 kg |
| Indoor Noise Level | 39 dB |
| ISEER | 3.82 W/W |
| Power Requirement | AC 150 - 240V, 50/60Hz |
| Air Circulation | 0 CFM |
| Warranty Summary | Manufacturer Warranty: 5 Year Comprehensive on Product, 10 years on Compressor, 5 years on PCB/ Controller. |
Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G322PCBISS)
₹48,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM