| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, RAS.G324PCCISS, White) | ₹ 47,490 |
Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G324PCCISS) price in India starts from ₹ 47,490. The lowest price of Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G324PCCISS) is ₹ 47,490 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Hitachi |
| Model | 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G324PCCISS) |
| Price in India | ₹47,490 |
| Model Name | RAS.G324PCCISS |
| Type | Split |
| Capacity | 2 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 7002W |
| Compressor | Variable Speed |
| Operating Modes | Cooling Mode, Dehumidification mode, Fan Mode, Auto operation mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 105 cm x 29.4 cm x 25.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 12.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 75 cm x 55 cm x 29 cm |
| Outdoor Unit Weight | 34.8 kg |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| ISEER | 3.82 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Battery Type | AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years on PCB and Motor, 10 Years Warranty on Compressor |
Hitachi 2 Ton 3 Star Inverter Split AC (RAS.G324PCCISS)
₹47,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM