| Product Name | Price in India |
|---|---|
| IFB 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, CI205GN32RGM3, White) | ₹ 41,090 |
IFB 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CI205GN32RGM3) price in India starts from ₹ 41,090. The lowest price of IFB 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CI205GN32RGM3) is ₹ 41,090 at Flipkart on 21st May 2026.
| Brand | IFB |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CI205GN32RGM3) |
| Price in India | ₹41,090 |
| Model Name | CI205GN32RGM3 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2026 |
| Colours | Gold |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 5210 W |
| Compressor | HD Inverter |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Twin-Inverter Hi-Tech Compressor |
| Indoor W x H x D | 98 cm x 31 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 12 kg |
| Outdoor W x H x D | 85 cm x 55 cm x 32 cm |
| Outdoor Unit Weight | 15 kg |
| Power Requirement | 230V / 50Hz / Single Phase |
| Other Power Features | 100% Inverter Compressor Logic |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Active Carbon Filter | Yes |
| Deodorizing Filter | Yes |
| Other Filter Features | Catechin Filter, Vitamin C Diffuser, Aroma Diffuser |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Hybrid Mode (Rapid Cooling), Sensor Technology, Filter Clean Indicator, Advanced Air Treatment (7-Stage) |
IFB 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (CI205GN32RGM3)
₹41,090
Google’s Gemini Offers Agentic Design Creation With New Adobe and Canva Connectors