| Product Name | Price in India |
|---|---|
| IFB 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, CI133SL11RGM3, White) | ₹ 30,990 |
IFB 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CI133SL11RGM3) price in India starts from ₹ 30,989. The lowest price of IFB 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CI133SL11RGM3) is ₹ 30,989 at Amazon on 21st May 2026.
| Brand | IFB |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CI133SL11RGM3) |
| Price in India | ₹30,989 |
| Model Name | CI133SL11RGM3 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2026 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3350 W |
| Compressor | Variable Speed |
| Refrigerant | R-32 |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 77 cm x 25 cm x 20.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 7.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 72.8 cm x 55.3 cm x 25.6 cm |
| Outdoor Unit Weight | 21.5 kg |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.35 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Other Power Features | Eco Mode |
| Auto Air Swing | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Year Warranty on PCB, 10 Year Warranty on Inverter Compressor |
IFB 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CI133SL11RGM3)
₹30,989
Google’s Gemini Offers Agentic Design Creation With New Adobe and Canva Connectors