| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Infocus 50 Inches Full HD LED Stard TV (II-50EA800, Black) | ₹ 35,999 |
InFocus 50 Inch LED Full HD TV (II-50EA800) price in India starts from ₹ 35,999. The lowest price of InFocus 50 Inch LED Full HD TV (II-50EA800) is ₹ 35,999 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | InFocus |
| Model | 50 Inch LED Full HD TV (II-50EA800) |
| Price in India | ₹35,999 |
| Model Name | II-50EA800 |
| Display Size | 50 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| Resolution Standard | Full-HD |
| Width x Height x Depth (without stand) | 1132.8 x 664.1 x 94 mm |
| Weight (without stand) | 11.8 kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 1132.8 x 711.9 x 230 mm |
| Weight (with stand) | 12.1 kg |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 1 |
| Analog Audio Input | Yes |
| Audio Out | - |
| Composite In (Audio Video Cable) | 1 |
| Power Consumption | 97W |
| Speaker Type | 2 Speakers (Right & Left) |
| Sound Technology | - |
| Speaker Output RMS | 8W+8W |
| Supported Audio Formats | .mp3, .m4a, .aac |
| View Angle | Horizontal:176 degree/ Vertical:176 degree |
| Aspect Ratio | - |
| Supported Video Formats | MPEG1(.mkv,.mpg.mpeg)MPEG2(.mpeg,.mpg,.avi,.mkv)/MPEG4/MJPEG(.mp4,.avi,.mov, )/ AVI/ TS(.ts,.trp,.tp)/ MKV(.mkv)/Xivd/H.264(.avi,.mp4,.mov.mkv) |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
InFocus 50 Inch LED Full HD TV (II-50EA800)
₹35,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM