Itel Super 26 Ultra mobile was launched on 10th September 2025. The phone comes with a 90 Hz refresh rate 6.60-inch touchscreen display (HD+). Itel Super 26 Ultra is powered by an octa-core processor. It comes with 8GB of RAM. The Itel Super 26 Ultra runs Android and is powered by a 6000mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the Itel Super 26 Ultra on the rear packs a dual camera setup featuring a 50-megapixel primary camera, and a 2-megapixel camera. It has a single front camera setup for selfies, featuring a 32-megapixel sensor.
Itel Super 26 Ultra is based on Android and packs 128GB of inbuilt storage. It was launched in Beige, Blue, Gold, and and Gray colours. It features an IP65 rating for dust and water protection.
Connectivity options on the Itel Super 26 Ultra include Wi-Fi, GPS, NFC, and USB OTG. Sensors on the phone include accelerometer, gyroscope, and compass/ magnetometer.
| Brand | Itel |
| Model | Super 26 Ultra |
| Release date | 10th September 2025 |
| Launched in India | No |
| Form factor | Touchscreen |
| Thickness | 6.8 |
| IP rating | IP65 |
| Battery capacity (mAh) | 6000 |
| Colours | Beige, Blue, Gold, and Gray |
| Refresh Rate | 90 Hz |
| Resolution Standard | HD+ |
| Screen size (inches) | 6.60 |
| Touchscreen | Yes |
| Processor | octa-core |
| RAM | 8GB |
| Internal storage | 128GB |
| Rear camera | 50-megapixel + 2-megapixel |
| No. of Rear Cameras | 2 |
| Rear flash | Yes |
| Front camera | 32-megapixel |
| No. of Front Cameras | 1 |
| Operating system | Android |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| NFC | Yes |
| USB OTG | Yes |
| Compass/ Magnetometer | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Gyroscope | Yes |
Itel Super 26 Ultra
Take-Two CEO Strauss Zelnick Reaffirms GTA 6 Release Date, Says Game Was Delayed by 18 Months
Google’s Upcoming Noto 3D Emojis for Android 17 Revealed in New Leak
Lava Shark 2 5G Confirmed to Launch in India This Month With 120Hz Display