| Brand | JBL |
| Model | Grip |
| Price in India | ₹11,999 |
| Release date | 16th March 2026 |
| Speaker Type | Soundbar |
| Wired/Wireless | Wireless |
| Features | Portable |
| Power Output | 16W |
| Frequency Response | 70Hz to 20kHz |
| Width | 64 |
| Height | 153 |
| Depth | 6565 |
| Battery | up to 12 |
| Battery Capacity | 10.01Wh |
| Bluetooth | Yes |
| Compatible Devices | iOS, Android |
| Signal to Noise Ratio | 80dB |
| Technology Used | JBL Pro Sound |
| Driver Size | 43 × 80mm |
JBL Grip