LG 224 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL D241ABCU)
  • LG
  • Last Updated: 14th May 2026
Compare Get Price Drop Alert
Key Specs
  • Refrigerator Type
    Refrigerator Type Top Mount
  • Capacity
    Capacity 224 L
  • Compressor Type
    Compressor Type Inverter Compressor
  • Power Consumption
    Power Consumption 135 W
  • Defrosting Type
    Defrosting Type Direct Cool
  • Door Type
    Door Type Single Door
Market Status Released
LG 224 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL D241ABCU) Price in India
Product Name Price in India
LG 224 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL D241ABCU, Blue Charm) 20,990
Price too high? Subscribe to our price drop alert Get Price Drop Alert
LG 224 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL D241ABCU) Full Specifications
General
Brand LG
Model 224 L Direct Cool Single Door 5 Star Refrigerator (GL D241ABCU)
Model Name GL D241ABCU
Door Type Single Door
Refrigerator Type Top Mount
Defrosting Type Direct Cool
Capacity 224 L
Colours Blue Charm
Number of Doors 1
Star Rating 5 Star
Coolpad No
Toughened Glass Yes
Built-in Stabilizer Yes
Dimensions (mm) 150.00 x 58.40 x 0.00
Depth 64.8 cm
Weight 40 kg
Performance features
Moisture Control Yes
Power features
Power Consumption 135 W
Power Requirement AC 240V, 50Hz