| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (Copper Condensor, GLS18I5FGCEV, Golden) | ₹ 43,490 |
Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS18I5FGCEV) price in India starts from ₹ 43,490. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS18I5FGCEV) is ₹ 43,490 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS18I5FGCEV) |
| Price in India | ₹43,490 |
| Release date | 31st March 2023 |
| Model Name | GLS18I5FGCEV |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5100 W |
| Compressor | Inverter Compressor |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 100 cm x 32.7 cm x 22 cm |
| Indoor Unit Weight | 41.3 kg |
| Outdoor W x H x D | 89.8 cm x 59.3 cm x 36.3 cm |
| Indoor Noise Level | High - 40 dB |
| Cooling Coverage Area | 170 sq.ft |
| ISEER | 5.06 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 780.56 W |
| Evaporator Fin Type | Golden Fin |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Other Filter Features | Anti-Viral + PM 2.5 Filter |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive on AC and 10 Years on Compressor |
Lloyd 1.5 Ton 5 Star Inverter Split AC (GLS18I5FGCEV)
₹43,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM