| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Lloyd 1.5 Ton 5 Star Window AC (Copper Condensor, GLW18C5XWSEA, White) | ₹ 33,500 |
Lloyd 1.5 Ton 5 Star Window AC (GLW18C5XWSEA) price in India starts from ₹ 33,500. The lowest price of Lloyd 1.5 Ton 5 Star Window AC (GLW18C5XWSEA) is ₹ 33,500 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Lloyd |
| Model | 1.5 Ton 5 Star Window AC (GLW18C5XWSEA) |
| Price in India | ₹33,500 |
| Model Name | GLW18C5XWSEA |
| Type | Window |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2024 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 4850 W |
| Compressor | Single Stage |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 77 cm x 43 cm x 66 cm |
| Indoor Unit Weight | 55 kg |
| ISEER | 3.6 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on the Product and 5 Years Warranty on Compressor |
Lloyd 1.5 Ton 5 Star Window AC (GLW18C5XWSEA)
₹33,500
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM