| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Microtek Energy Saver 1825 (24V) SW Pure Sine Wave Inverter (White) | ₹ 6,388 |
Microtek Energy Saver 1825 (24V) SW Pure Sine Wave Inverter price in India starts from ₹ 6,388. The lowest price of Microtek Energy Saver 1825 (24V) SW Pure Sine Wave Inverter is ₹ 6,388 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Microtek |
| Model | Energy Saver 1825 (24V) SW Pure Sine Wave Inverter |
| Price in India | ₹6,388 |
| Model Name | Energy Saver 1825 (24V) SW |
| Colour | White |
| Type | Pure Sine Wave |
| Technology Used | Micro Controller Based Design With IPS Technology |
| Output Voltage | 200V |
| Change Over Time | <10 ms |
| Input Voltage | 100 VA |
| Battery Type | Flat, Tubular, Local Battery |
| Number of Batteries | 1 |
| Display Type | LED |
| Protection Against | Overload Sense, Short Circuit |
| Width | 46.3 cm |
| Height | 23.2 cm |
| Depth | 43.3 cm |
| Weight | 17.5 kg |
| Warranty Summary | 2 Years |
Microtek Energy Saver 1825 (24V) SW Pure Sine Wave Inverter
₹6,388
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM