| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Midea 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (MF100D80B/T-IN, Grey) | ₹ 33,000 |
Midea 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (MF100D80B/T-IN) price in India starts from ₹ 33,000. The lowest price of Midea 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (MF100D80B/T-IN) is ₹ 33,000 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Midea |
| Model | 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (MF100D80B/T-IN) |
| Price in India | ₹33,000 |
| Model Name | MF100D80B/T-IN |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Shade | Titanium Silver |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 59.50 x 0.00 |
| Depth | 56.5 cm |
| Weight | 74 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Washing Capacity | 8 kg |
| Washing Method | Tumble Wash |
| Maximum Spin Speed | 1400 rpm |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| In built heater | Yes |
| Digital Display | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Warranty Summary | 2 Year Product & 10 Year Motor |
| Covered in Warranty | All Functional Breakdown which is not a Customer Misuse will be Covered Under Warranty. |
| Not Covered in Warranty | Aesthetic Parts will not be Covered Under Warranty. |
| Warranty Service Type | Technician Visit |
Midea 8 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (MF100D80B/T-IN)
₹33,000
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM