| Product Name | Price in India |
|---|---|
| O General 1.5 Ton 3 Star Split AC (ASGA18BMWA-B, White) | ₹ 53,100 |
O General 1.5 Ton 3 Star Split AC (ASGA18BMWA-B) price in India starts from ₹ 53,100. The lowest price of O General 1.5 Ton 3 Star Split AC (ASGA18BMWA-B) is ₹ 53,100 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | O General |
| Model | 1.5 Ton 3 Star Split AC (ASGA18BMWA-B) |
| Price in India | ₹53,100 |
| Release date | 2nd August 2021 |
| Model Name | ASGA18BMWA-B |
| Type | Split |
| Capacity | 1.5 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 5300 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Indoor Noise Level | 34 dB |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.87 W/W |
| Power Requirement | 193-253V, 50Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 1369 W |
| Air Circulation | 735 CFM |
| Dust Filter | Yes |
| Battery Type | AAA |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
O General 1.5 Ton 3 Star Split AC (ASGA18BMWA-B)
₹53,100
Xbox Games Showcase Announced for June 7, Gears of War: E-Day to Get Deep Dive