| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Samsung 291 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4622NV/HL, Wave Inox) | ₹ 31,990 |
Samsung 291 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4622NV/HL) price in India starts from ₹ 31,990. The lowest price of Samsung 291 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4622NV/HL) is ₹ 31,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Samsung |
| Model | 291 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4622NV/HL) |
| Price in India | ₹31,990 |
| Model Name | RT34C4622NV/HL |
| Door Type | Double Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Frost Free |
| Compressor Type | Digital Inverter Compressor |
| Capacity | 291 L |
| Number of Doors | 2 |
| Star Rating | 2 Star |
| Coolpad | Yes |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 163.50 x 60.00 x 0.00 |
| Depth | 67.2 cm |
| Weight | 56 kg |
| Convertible Refrigerator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Door Lock | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product and 20 Years Warranty on Compressor. |
Samsung 291 L Frost Free Double Door 2 Star Refrigerator (RT34C4622NV/HL)
₹31,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM