| Model | 40 Inch LED Full HD TV (Pro View 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS) |
| Model Name | 40VAOFHDS / 40NVAOFHDS |
| Display Size | 40 inch |
| Screen Type | LED |
| Color | Black |
| 3D | No |
| Smart TV | Yes |
| Curve TV | No |
| Series | Pro View |
| Launch Year | 2019 |
| Resolution (pixels) | 1920x1080 |
| Width x Height x Depth (without stand) | 915mm x 540mm x 95mm |
| Weight (without stand) | 6.34kg |
| Width x Height x Depth (with stand) | 915mm x 590mm x 230mm |
| Weight (with stand) | 6.4kg |
| Stand Type | Table Top |
| Number of Cores | quad-core |
| Processor | Quad Core |
| Graphic Processor | Penta Core Mali-450 |
| Supported App - Youtube | Yes |
| Supported App - Netflix | Yes |
| Supported App - Hotstar | Yes |
| Operating System Present | Yes |
| Operating System | Android Based |
| Screen Mirroring | Yes |
| RAM | 1GB |
| Storage Capacity | 8GB |
| No of HDMI Port | 2 |
| No of USB Port | 2 |
| Built In Wi-Fi | Yes |
| Ethernet (RJ45) | 1 |
| PC Audio In | No |
| PC D-sub | No |
| Headphone Jack | Yes |
| Digital Audio Output | Yes |
| Analog Audio Input | Yes |
| Audio Out | No |
| RF Connectivity Input | Yes |
| Brightness | 320 nits |
| Contrast Ratio | 3000:1 (Static) |
| Picture And Picture (PAP) | No |
| View Angle | 178 Degree |
| Digital Noise Filter | Yes |
| Aspect Ratio | 16:09 |
| Refresh Rate (Hz) | 60 |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Type | Box |
| Sound Technology | Immersive High Quality Sound |
| Surround Sound | Yes |
| Speaker Output RMS | 20W |
| Power Consumption | 85W, 0.5W (Standby) |