| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 40 L Personal Air Cooler (Sumo ACOPE387, White) | ₹ 6,490 |
Symphony 40 L Personal Air Cooler (Sumo ACOPE387) price in India starts from ₹ 6,490. The lowest price of Symphony 40 L Personal Air Cooler (Sumo ACOPE387) is ₹ 6,490 at Croma on 1st April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 40 L Personal Air Cooler (Sumo ACOPE387) |
| Price in India | ₹6,490 |
| Model Name | Sumo ACOPE387 |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | 3 Side Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 40 L |
| Cooling Coverage Area | 193.75 sq.ft |
| Body Material | ABS Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 95 W |
| Width x Height x Depth | 45 cm x 97.9 cm x 31.6 cm |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Warranty Service Type | Onsite |
Symphony 40 L Personal Air Cooler (Sumo ACOPE387)
₹6,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM