| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 75 L Desert Air Cooler (Jumbo 75XL, Grey) | ₹ 10,704 |
Symphony 75 L Desert Air Cooler (Jumbo 75XL) price in India starts from ₹ 10,704. The lowest price of Symphony 75 L Desert Air Cooler (Jumbo 75XL) is ₹ 10,704 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 75 L Desert Air Cooler (Jumbo 75XL) |
| Price in India | ₹10,704 |
| Model Name | Jumbo 75XL |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 75 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 3 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 40 W |
| Width x Height x Depth | 47 cm x 110 cm x 57 cm |
| Warranty Summary | 1 Year |
Symphony 75 L Desert Air Cooler (Jumbo 75XL)
₹10,704
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM