| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Symphony 80 L Desert Air Cooler (Winter 80XL, White) | ₹ 12,991 |
Symphony 80 L Desert Air Cooler (Winter 80XL) price in India starts from ₹ 12,991. The lowest price of Symphony 80 L Desert Air Cooler (Winter 80XL) is ₹ 12,991 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Symphony |
| Model | 80 L Desert Air Cooler (Winter 80XL) |
| Price in India | ₹12,991 |
| Model Name | Winter 80XL |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 80 L |
| Cooling Coverage Area | 430 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 63 cm x 127 cm x 44.5 cm |
| Weight | 6.9 kg |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects only |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages |
| Warranty Service Type | On-Site Service, Customer Needs to Call the Near by Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Symphony 80 L Desert Air Cooler (Winter 80XL)
₹12,991
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM