TCL Tab 10 4G FHD tablet was launched on 22nd July 2021. The tablet comes with a 10.10-inch touchscreen display offering a resolution of 1920x1200 pixels. TCL Tab 10 4G FHD is powered by an octa-core MediaTek MT8768E processor. It comes with 3GB of RAM. The TCL Tab 10 4G FHD runs Android 10 and is powered by a 5500mAh battery.
As far as the cameras are concerned, the TCL Tab 10 4G FHD on the rear packs 5-megapixel camera. It sports a 5-megapixel camera on the front for selfies.
TCL Tab 10 4G FHD is based on Android 10 and packs 64GB of inbuilt storage that can be expanded via microSD card (up to 256GB). The TCL Tab 10 4G FHD is a single SIM (GSM) tablet that accepts a Nano-SIM card.
Connectivity options on the TCL Tab 10 4G FHD include USB Type-C, Wi-Fi, GPS, 3G, and 4G (with support for Band 40 used by some LTE networks in India). Sensors on the tablet include accelerometer, ambient light sensor, and proximity sensor.
As of 3rd May 2026, TCL Tab 10 4G FHD price in India starts at Rs. 11,999.
| Brand | TCL |
| Model | Tab 10 4G FHD |
| Price in India | ₹11,999 |
| Release date | 22nd July 2021 |
| Form factor | Touchscreen |
| Battery capacity (mAh) | 5500 |
| Screen size (inches) | 10.10 |
| Touchscreen | Yes |
| Resolution | 1920x1200 pixels |
| Processor | octa-core |
| Processor make | MediaTek MT8768E |
| RAM | 3GB |
| Internal storage | 64GB |
| Expandable storage | Yes |
| Expandable storage type | microSD |
| Expandable storage up to (GB) | 256 |
| Rear camera | 5-megapixel |
| Front camera | 5-megapixel |
| Operating system | Android 10 |
| USB Type-C | Yes |
| Wi-Fi | Yes |
| GPS | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.00 |
| Headphones | 3.5mm |
| Number of SIMs | 1 |
| SIM Type | Nano-SIM |
| GSM/CDMA | GSM |
| 3G | Yes |
| 4G/ LTE | Yes |
| Supports 4G in India (Band 40) | Yes |
| Proximity sensor | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Ambient light sensor | Yes |
TCL Tab 10 4G FHD
The System Exposed OTT Release Date: When and Where to Watch it Online?
Under the Stars Now Streaming Online: Where to Watch This Beautiful Love Story from Italy
Everybody Loves Sohrab Handa Now Streaming on Zee5: Know Everything About This Whodunnit Mystery Film Online
James Webb Space Telescope Little Red Dots May Reveal Birth of Black Holes