| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 110 L Desert Air Cooler (Velocity, Grey & White) | ₹ 13,599 |
Voltas 110 L Desert Air Cooler (Velocity) price in India starts from ₹ 13,599. The lowest price of Voltas 110 L Desert Air Cooler (Velocity) is ₹ 13,599 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 110 L Desert Air Cooler (Velocity) |
| Price in India | ₹13,599 |
| Model Name | Velocity |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 110 L |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Fan |
| Air Throw Distance | 15 ft |
| Cooling Coverage Area | 600 sq.ft |
| Body Material | ABS / Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 6 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | Shockproof & Rustproof Body |
| Water Level Indicator | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Mosquito Net, Humidifier |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 175 W |
| Other Power Features | 210 Watts, Works on Inverter, Low Electricity Consumption |
| Width x Height x Depth | 74 cm x 126 cm x 52 cm |
| Weight | 24.5 kg |
| Blower/Fan Diameter | 18.2 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Manufecturer Warranty |
| Covered in Warranty | Manufectring Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damages are not covered under warranty |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call 1800-599-4555 or the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Voltas 110 L Desert Air Cooler (Velocity)
₹13,599
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM