| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 45 L Desert Air Cooler (Frost Air, White) | ₹ 6,999 |
Voltas 45 L Desert Air Cooler (Frost Air) price in India starts from ₹ 6,999. The lowest price of Voltas 45 L Desert Air Cooler (Frost Air) is ₹ 6,999 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 45 L Desert Air Cooler (Frost Air) |
| Price in India | ₹6,999 |
| Model Name | Frost Air |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 45 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Fan |
| Air Throw Distance | 15 ft |
| Cooling Coverage Area | 590 sq.ft |
| Body Material | ABS / Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 170 W |
| Width x Height x Depth | 30 cm x 60 cm x 30 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Manufecturer Warranty |
| Covered in Warranty | Manufectring Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damages are not covered under warranty |
Voltas 45 L Desert Air Cooler (Frost Air)
₹6,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM