| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 70 L Desert Air Cooler (JetMax T, White & Burgandy) | ₹ 14,384 |
Voltas 70 L Desert Air Cooler (JetMax T) price in India starts from ₹ 14,384. The lowest price of Voltas 70 L Desert Air Cooler (JetMax T) is ₹ 14,384 at Croma on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 70 L Desert Air Cooler (JetMax T) |
| Price in India | ₹14,384 |
| Model Name | JetMax T |
| Colour | White & Burgandy |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 70 L |
| Remote Support | Yes |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Air Throw Distance | 45.94 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 44.44 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Empty Tank Alarm | Yes |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 185 W |
| Width x Height x Depth | 45 cm x 113.5 cm x 60 cm |
| Weight | 15.01 kg |
| Warranty Summary | 1 Year |
| Warranty Service Type | Onsite |
Voltas 70 L Desert Air Cooler (JetMax T)
₹14,384
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM