| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 85 L Desert Air Cooler (Tejas, Grey) | ₹ 13,720 |
Voltas 85 L Desert Air Cooler (Tejas) price in India starts from ₹ 13,720. The lowest price of Voltas 85 L Desert Air Cooler (Tejas) is ₹ 13,720 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 85 L Desert Air Cooler (Tejas) |
| Price in India | ₹13,720 |
| Model Name | Tejas |
| Colour | Grey |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 85 L |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Fan |
| Air Delivery | 4500 cfm |
| Air Throw Distance | 19 ft |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 430 sq.ft |
| Body Material | ABS / Plastic |
| Blower/Fan Material | Metal |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Number of Fan Blades | 3 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | Shockproof & Rustproof Body |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Other Power Features | 190 Watts, Works on Inverter, Low Electricity Consumption |
| Width x Height x Depth | 77.6 cm x 126.5 cm x 51 cm |
| Weight | 17.7 kg |
| Blower/Fan Diameter | 45.1 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Manufecturer Warranty |
| Covered in Warranty | Manufectring Defects Only |
| Not Covered in Warranty | Damages are not covered under warranty |
| Warranty Service Type | On-site Service, Customer Needs to Call 1800-599-4555 or the Nearby Authorized Service Center, Service Engineer will Come to the Site to Get the Product Repaired or Inspected |
Voltas 85 L Desert Air Cooler (Tejas)
₹13,720
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM