| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Voltas 92 L Desert Air Cooler (GRAND 92, White) | ₹ 10,599 |
Voltas 92 L Desert Air Cooler (GRAND 92) price in India starts from ₹ 10,599. The lowest price of Voltas 92 L Desert Air Cooler (GRAND 92) is ₹ 10,599 at Flipkart on 28th April 2026.
| Brand | Voltas |
| Model | 92 L Desert Air Cooler (GRAND 92) |
| Price in India | ₹10,599 |
| Model Name | GRAND 92 |
| Colour | White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 92 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | Low, Medium, High |
| Operating | Fan Mode |
| Air Throw Distance | 12 ft |
| Motor Speed | 1440 RPM |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 400 sq.ft |
| Body Material | ABS Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | No |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Auto Louver Movement | No |
| Oscillating Function | Yes |
| Other Body and Design Features | 4 Castor Wheel |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | Yes |
| Other Convenience Features | Its sleek and stylish design will make it an elegant addition to your home or office decor |
| Power Requirement | 230V, 50Hz/1 Phase |
| Width x Height x Depth | 68 cm x 116 cm x 46 cm |
| Weight | 18 kg |
| Blower/Fan Diameter | 42 CM |
| Warranty Summary | This appliance is warranted for 1 year against all manufacturing defects from the date of sale. |
| Covered in Warranty | Manufectering Defect |
| Not Covered in Warranty | Any Damge |
| Warranty Service Type | Repair By Brand |
Voltas 92 L Desert Air Cooler (GRAND 92)
₹10,599