| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 236 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DCS23643FAAUC, Wine Breeze) | ₹ 20,990 |
Whirlpool 236 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DCS23643FAAUC) price in India starts from ₹ 20,990. The lowest price of Whirlpool 236 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DCS23643FAAUC) is ₹ 20,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 236 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DCS23643FAAUC) |
| Price in India | ₹20,990 |
| Model Name | DCS23643FAAUC |
| Door Type | Single Door |
| Refrigerator Type | Top Mount |
| Defrosting Type | Direct Cool |
| Compressor Type | Inverter Compressor |
| Capacity | 236 L |
| Colours | Wine Breeze |
| Number of Doors | 1 |
| Star Rating | 4 Star |
| Toughened Glass | Yes |
| Built-in Stabilizer | Yes |
| Dimensions (mm) | 140.50 x 61.10 x 0.00 |
| Depth | 72.1 cm |
| Weight | 47.5 kg |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty on Product, 9 Years Warranty on Compressor. |
Whirlpool 236 L Direct Cool Single Door 4 Star Refrigerator (DCS23643FAAUC)
₹20,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM