| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (VA Q 60 5S, Grey) | ₹ 14,090 |
Whirlpool 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (VA Q 60 5S) price in India starts from ₹ 14,090. The lowest price of Whirlpool 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (VA Q 60 5S) is ₹ 14,090 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (VA Q 60 5S) |
| Price in India | ₹14,090 |
| Model Name | VA Q 60 5S |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Dimensions (mm) | 87.00 x 54.00 x 0.00 |
| Depth | 56 cm |
| Weight | 27 kg |
| Tub Material | Stainless Steel |
| Technology Used | Zero Pressure Fill Technology |
| Wash Program Types | 8 - Normal, Heavy, Whites, Dry, Express Wash, Eco Wash, Rinse + Dry Aqua Store |
| Washing Capacity | 6 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Power Requirement | AC 230V |
| Digital Display | Yes |
| Child Lock | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years on product, 5 Years on motor |
Whirlpool 6 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (VA Q 60 5S)
₹14,090
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM