| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Stainwash Pro H, Grey) | ₹ 17,499 |
Whirlpool 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Stainwash Pro H) price in India starts from ₹ 17,499. The lowest price of Whirlpool 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Stainwash Pro H) is ₹ 17,499 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Stainwash Pro H) |
| Price in India | ₹17,499 |
| Release date | 8th August 2023 |
| Model Name | Stainwash Pro H |
| Type | Top Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | Grey |
| Dimensions (mm) | 101.00 x 58.00 x 0.00 |
| Depth | 58 cm |
| Weight | 28 kg |
| Technology Used | ZPF Technology |
| Washing Capacity | 7.5 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 740 RPM |
| Quick Wash | Yes |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | 240V |
| In built heater | Yes |
| Warranty Summary | 2 Year comprehensive and 10 Years Warranty on Prime Mover & Motor. |
Whirlpool 7.5 kg Fully Automatic Top Load Washing Machine (Stainwash Pro H)
₹17,499
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM