| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Whirlpool 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (XS7010BWW52E, White) | ₹ 26,990 |
Whirlpool 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (XS7010BWW52E) price in India starts from ₹ 26,990. The lowest price of Whirlpool 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (XS7010BWW52E) is ₹ 26,990 at Amazon on 2nd April 2026.
| Brand | Whirlpool |
| Model | 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (XS7010BWW52E) |
| Price in India | ₹26,990 |
| Release date | 19th February 2024 |
| Model Name | XS7010BWW52E |
| Type | Front Load |
| Function Type | Fully Automatic |
| Colours | White |
| Dimensions (mm) | 85.00 x 64.00 x 0.00 |
| Depth | 60 cm |
| Weight | 71.2 kg |
| Technology Used | Zero Pressure Fill Technology |
| Wash Program Types | 15 |
| Washing Capacity | 7 kg |
| Washing Method | Pulsator |
| Maximum Spin Speed | 1000 RPM |
| Spin Only | Yes |
| Spin & Rinse | Yes |
| Power Requirement | AC 230V |
| In built heater | Yes |
| Auto Restart | Yes |
| Tub Self-clean | Yes |
| Warranty Summary | 2 Years Comprehensive Warranty; 8 Years additional warranty on Motor |
| Warranty Service Type | Onsite |
Whirlpool 7 kg Fully Automatic Front Load Washing Machine (XS7010BWW52E)
₹26,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM