| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (Copper Condenser, CRAC7886, White) | ₹ 29,490 |
Croma 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRAC7886) price in India starts from ₹ 29,490. The lowest price of Croma 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRAC7886) is ₹ 29,490 at Amazon on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRAC7886) |
| Price in India | ₹29,490 |
| Model Name | CRAC7886 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1 Ton |
| Star Rating | 3 Star |
| BEE Rating Year | 2019 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 3550 W |
| Compressor | Single Rotary Inverter |
| Refrigerant | R32 |
| Operating Modes | Dry Mode, Auto Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 83.7 cm x 29.6 cm x 20.5 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 73 cm x 54.5 cm x 28.5 cm |
| Outdoor Unit Weight | 24 kg |
| Indoor Noise Level | Low - 42 dB |
| Panel Display | LED |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.59 W/W |
| Power Requirement | AC 230 V, 50 Hz |
| Power Consumption | 765.38 W |
| Operating Current | 5.3 A |
| Evaporator Fin Type | Golden Evaporator and Condenser Fins |
| Condenser Fin Type | Copper |
| Auto Air Swing | Yes |
| Other Air Flow Features | 4 Way Auto Swing |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | 3 in 1 Filter |
| LED Backlit Buttons | No |
| Battery Type | AA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Memory Feature | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year on Machine 10 Years on Compressor from Croma |
Croma 1 Ton 3 Star Inverter Split AC (CRAC7886)
₹29,490
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM