| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CRLAIN0125T8656, White) | ₹ 32,990 |
Croma 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CRLAIN0125T8656) price in India starts from ₹ 32,990. The lowest price of Croma 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CRLAIN0125T8656) is ₹ 32,990 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CRLAIN0125T8656) |
| Price in India | ₹32,990 |
| Model Name | CRLAIN0125T8656 |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3500 W |
| Compressor | Single Rotary Inverter Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Condenser Coil | Copper |
| Technology Used | Inverter Technology |
| Indoor W x H x D | 84 cm X 27 cm X 21 cm |
| Indoor Unit Weight | 9 kg |
| Outdoor W x H x D | 84 cm x 54 cm X 30 cm |
| Outdoor Unit Weight | 27 kg |
| Indoor Noise Level | High - 52 dB |
| Cooling Coverage Area | 130 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 4.51 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz, Single Phase |
| Power Consumption | 880 W |
| Air Circulation | 472 CFM |
| Battery Type | AAA |
| Auto Restart | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Other Convenience Features | Anti-Fungal |
| Warranty Summary | 10 Years Warranty On Compressor |
Croma 1 Ton 5 Star Inverter Split AC (CRLAIN0125T8656)
₹32,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM