| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Croma 1 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0125T3303, White) | ₹ 28,990 |
Croma 1 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0125T3303) price in India starts from ₹ 28,990. The lowest price of Croma 1 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0125T3303) is ₹ 28,990 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Croma |
| Model | 1 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0125T3303) |
| Price in India | ₹28,990 |
| Release date | 11th April 2022 |
| Model Name | CRLAWA0125T3303 |
| Type | Window |
| Capacity | 1.0 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling Capacity | 3400 W |
| Compressor | Rotary Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Turbo Mode, Dry Mode, Auto Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | No |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Indoor W x H x D | 66 cm x 43 cm x 66 cm |
| Indoor Unit Weight | 54 kg |
| Indoor Noise Level | High - 52 dB |
| Panel Display | Yes |
| Cooling Coverage Area | 120 sq.ft |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 3.35 W/W |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption | 1015 W |
| Evaporator Fin Type | Blue Fin |
| Condenser Fin Type | Bare |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 2 Way Air Direction |
| Anti-bacteria Filter | No |
| Dust Filter | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Auto Restart | No |
| Sleep Mode | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Comprehensive Warranty and 5 Years on Compressor |
Croma 1 Ton 5 Star Window AC (CRLAWA0125T3303)
₹28,990
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM