| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Crompton 125 L Desert Air Cooler (Optimus DAC 125, Black & White) | ₹ 9,940 |
Crompton 125 L Desert Air Cooler (Optimus DAC 125) price in India starts from ₹ 9,940. The lowest price of Crompton 125 L Desert Air Cooler (Optimus DAC 125) is ₹ 9,940 at Flipkart on 2nd April 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 125 L Desert Air Cooler (Optimus DAC 125) |
| Price in India | ₹9,940 |
| Model Name | Optimus DAC 125 |
| Colour | Black |
| Type | Desert |
| Cooling Media | High Density Honeycomb |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 125 L |
| Cooling and Heating | No |
| Remote Support | No |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Cool Mode, Swing Mode |
| Air Delivery | 5500 cfm |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 650 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Blower/Fan Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 5 |
| Auto Louver Movement | Yes |
| Oscillating Function | No |
| Empty Tank Alarm | No |
| Water Level Indicator | Yes |
| Overflow Indicator | No |
| Dust Filter | Yes |
| Other Convenience Features | Auto Fill, Mosquito Net, This air cooler comes with a 3-speed control that helps manage and direct the airflow as per your requirement and comfort. |
| Power Requirement | AC 230V, 50Hz |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Other Power Features | Inverter compatible: Will provide comfortable cooling even during a power cut |
| Width x Height x Depth | 47 cm x 123.5 cm x 70.5 cm |
| Weight | 18.25 kg |
| Blower/Fan Diameter | 45.72 cm |
| Warranty Summary | 1 Year Domestic Warranty |
| Covered in Warranty | Warranty of the Product is Limited to Manufacturing Defects Only. |
| Not Covered in Warranty | Physical Damages will Not Covered in Warranty |
| Warranty Service Type | On-site, Contact Crompton's Customer Care on Toll Free Number: 1800-419-0505, Monday to Saturday (9AM to 7PM) |
Crompton 125 L Desert Air Cooler (Optimus DAC 125)
₹9,940
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM