Crompton 55 L Desert Air Cooler (Ozone Royale 55) price in India starts from ₹ 12,999. The lowest price of Crompton 55 L Desert Air Cooler (Ozone Royale 55) is ₹ 12,999 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 55 L Desert Air Cooler (Ozone Royale 55) |
| Price in India | ₹12,999 |
| Model Name | Ozone Royale 55 |
| Colour | Grey & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 55 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Operating | Automatic |
| Air Delivery | 4200 cfm |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 490 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 62 cm X 111 cm X 41 cm |
| Weight | 14.3 kg |
| Warranty Summary | 1 Year comprehensive Product warranty and extended 2 years warranty on Pump & motor |