Crompton 65 L Personal Air Cooler (Optimus Comfort) price in India starts from ₹ 16,499. The lowest price of Crompton 65 L Personal Air Cooler (Optimus Comfort) is ₹ 16,499 at Amazon on 29th April 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 65 L Personal Air Cooler (Optimus Comfort) |
| Price in India | ₹16,499 |
| Model Name | Optimus Comfort |
| Colour | White |
| Type | Personal |
| Cooling Media | Honeycomb Pad |
| Number of Speeds | 3 |
| Capacity | 65 L |
| Air Delivery | 3400 cfm |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 650 sq.ft |
| Ice Chamber | Yes |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Requirement | 230V |
| Power Consumption - Heating | 190 W |
| Width x Height x Depth | 70.5 cm x 117 cm x 47 cm |
| Weight | 20 kg |