Crompton 80 L Desert Air Cooler (Optimus 80) price in India starts from ₹ 15,000. The lowest price of Crompton 80 L Desert Air Cooler (Optimus 80) is ₹ 15,000 at Amazon on 22nd May 2026.
| Brand | Crompton |
| Model | 80 L Desert Air Cooler (Optimus 80) |
| Price in India | ₹15,000 |
| Model Name | Optimus 80 |
| Colour | Black & White |
| Type | Desert |
| Cooling Media | Honeycomb Pads |
| Number of Speeds | 3 |
| Blower/Fan | Fan |
| Capacity | 80 L |
| Speed Control | High, Medium, Low |
| Air Delivery | 6474 cfm |
| Air Deflection | 4 Way |
| Cooling Coverage Area | 650 sq.ft |
| Body Material | Plastic |
| Castor Wheels | Yes |
| Number of Castor Wheels | 4 |
| Water Level Indicator | Yes |
| Power Consumption - Heating | 200 W |
| Width x Height x Depth | 47 cm X 117 cm X 70.5 cm |
| Weight | 17.5 kg |