| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Daikin 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKR60UV16U, White) | ₹ 67,854 |
Daikin 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKR60UV16U) price in India starts from ₹ 67,854. The lowest price of Daikin 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKR60UV16U) is ₹ 67,854 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Daikin |
| Model | 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKR60UV16U) |
| Price in India | ₹67,854 |
| Release date | 25th January 2022 |
| Model Name | FTKR60UV16U |
| Type | Inverter Split |
| Capacity | 1.8 Ton |
| Star Rating | 5 Star |
| BEE Rating Year | 2022 |
| Colours | White |
| Cooling and Heating | No |
| Cooling Capacity | 6200 W |
| Compressor | Swing Compressor |
| Refrigerant | R - 32 |
| Operating Modes | Auto Mode, Dry Mode, Fan Mode, Cool Mode |
| Dehumidification | Yes |
| Condenser Coil | Copper |
| Remote Control | Yes |
| Technology Used | Dew Clean Technology |
| Indoor W x H x D | 88.5 cm x 29.8 cm x 22.9 cm |
| Indoor Unit Weight | 11.5 kg |
| Outdoor W x H x D | 93 cm x 69.5 cm x 35 cm |
| Outdoor Unit Weight | 48.5 kg |
| Indoor Noise Level | High - 48 dB, Low - 32 dB |
| Indoor Temperature Indicator | Yes |
| Turbo Mode | Yes |
| ISEER | 5.20 W/W |
| Power Requirement | AC 130-285V, 50Hz |
| Power Consumption | 1575 W |
| Operating Current | 7.2 A |
| Condenser Fin Type | Blue Fins |
| Auto Air Swing | Yes |
| Air Flow Direction | 4 Way Air Direction |
| Other Air Flow Features | Air Circulation: 11.9 CMM |
| Air Circulation | 593 CFM |
| Anti-bacteria Filter | Yes |
| Dust Filter | Yes |
| Other Filter Features | PM 2.5 Filter |
| LED Backlit Buttons | Yes |
| Night Glow Buttons | Yes |
| Battery Type | 2 AAA Batteries |
| Auto Restart | Yes |
| Quiet Mode | Yes |
| Timer | Yes |
| Sleep Mode | Yes |
| Self Diagnosis | Yes |
| Warranty Summary | 1 Year Warranty on Product, 5 Years on PCB (Printed Circuit Board) and 10 Years on Compressor |
Daikin 1.8 Ton 5 Star Inverter Split AC (FTKR60UV16U)
₹67,854
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM