| Product Name | Price in India |
|---|---|
| Epson EcoTank M100 Ink Tank Single Function Color Printer (Black) | ₹ 9,999 |
Epson EcoTank M100 Ink Tank Single Function Color Printer price in India starts from ₹ 9,999. The lowest price of Epson EcoTank M100 Ink Tank Single Function Color Printer is ₹ 9,999 at Flipkart on 1st April 2026.
| Brand | Epson |
| Model | EcoTank M100 Ink Tank Single Function Color Printer |
| Price in India | ₹9,999 |
| Printing Method | Ink Tank |
| Printer Type | Single Function |
| Model Name | EcoTank M100 |
| Printing Output | Color |
| Functions | |
| Refill Type | Refillable Ink Tank |
| Ideal Usage | Home & Small Office |
| Active Noise Level | 51 |
| Color | Black |
| Max Print Resolution (Mono) | 1440 x 720 dpi |
| Print Speed Mono | 34 ppm |
| Duplex Print | Manual |
| Other Print Features | Collate, 360 Nozzles Black, Bi-directional and Uni-directional Printing, 3 pl Minimum Ink Droplet Volume, 15 ipm Print Speed for ISO Default - ISO 24724 Black, PC Printing/PGPP Best Photo (LwAd: 5.2 B(A), LpAm: 38 dB(A)), PC Printing/ Plain Paper Default (LwAd: 6.5 B(A), LpAm: 51 dB(A)), Print Margin: 3 mm Top, Left, Right, Bottom |
| Additional Features | Friction Feed, Energy Star Certified, 1 Paper Tray, Online Guide, Page Yield: 6000, Space-saving Design, High Quality and Durability, Distinctive Print Speed,1 Black Ink Bottle present inside the box |
| Auto Document Feeder | Manual |
| Output Tray Capacity | 30 sheets |
| Input Tray Capacity | 100 pages |
| Media Types Supported | Paper, Envelopes |
| Media Size Supported | A4, A5, A6, B5, DL, C6 |
| Wireless Support | No |
| Ethernet Support | 10 Base-T/100 Base-TX |
| USB Support | USB 2.0 |
| Height | 14.8 |
| Width | 43.5 |
| Weight | 3.40 kg |
| Depth | 26.7 |
| Operating System | Windows: XP, XP Professional (64-bit), Vista, 7, 8, Mac OS X v10.5.8 |
| Compatible Black Cartridge | Epson T7741 Black Ink |
| Power Requirements | 100 to 240 V, 50/60 Hz |
| Power Consumption (Active) | 12 W |
| Power Consumption (Standby) | 2.5 W |
| Power Consumption (Manual-Off) | 0.3 W |
Epson EcoTank M100 Ink Tank Single Function Color Printer
₹9,999
Axis Bank Introduces Aadhaar Face Authentication: How to Update Your Axis Bank Mobile Number
Meghalaya Government Signs MoU With Starlink to Boost Connectivity in Region and Reduce Digital Divide
Samsung Galaxy A27 5G Visits Geekbench With Older Snapdragon 6 Gen 3 Chip, 6GB RAM