Legacy of Kain: Ascendance Details
-
Release Date
31 March 2026
-
Publisher
Crystal Dynamics
-
Developer
Bit Bot Media
-
Game Modes
Single-player
Legacy of Kain: Ascendance System Requirements
Windows
Minimum
| os | Windows 10 or higher |
|---|
| processor | Intel Core i3-8100 3.6 GHz or AMD Ryzen 3 1300X 3.5 GHz |
|---|
| memory | 8GB |
|---|
| graphics | Nvidia GeForce GTX 750 Ti or AMD Radeon RX 550 |
|---|
| storage | 5GB |
|---|
| directx | DirectX 11 |
Recommended
| os | Windows 10 or higher |
|---|
| processor | Intel Core i5-11400 2.6 GHz or AMD Ryzen 5 3600 3.6 GHz |
|---|
| memory | 16GB |
|---|
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1650 or AMD Radeon RX 580 |
|---|
| storage | 5GB |
|---|
| directx | DirectX 12 |
Legacy of Kain: Ascendance Photos