OPUS: Prism Peak Details
-
Release Date
16 April 2026
-
Publisher
SHUEISHA GAMES
-
Developer
SIGONO INC.
-
Game Modes
Single-player
OPUS: Prism Peak System Requirements
Windows
Minimum
| os | Windows 11 or higher |
|---|
| processor | Intel Core i5-7400 3 GHz or AMD Ryzen 5 1600 3.2 GHz |
|---|
| memory | 8GB |
|---|
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1060 3GB or AMD Radeon RX 570 4GB |
|---|
| storage | 9GB |
|---|
| directx | DirectX 11 |
Recommended
| os | Windows 11 or higher |
|---|
| processor | Intel Core i5-12400 2.5 GHz or AMD Ryzen 5 5600X 3.7 GHz |
|---|
| memory | 16GB |
|---|
| graphics | Nvidia GeForce RTX 3060 or AMD Radeon RX 6600 XT |
|---|
| storage | 9GB |
|---|
| directx | DirectX 11 |
Mac
Minimum
| os | or higher |
|---|
| processor | Apple M1 |
|---|
| memory | 16GB |
|---|
| storage | 9GB |
Rating
Rating
88/100