Subnautica 2 Details
-
Publisher
Krafton, Unknown Worlds Entertainment
-
Developer
Unknown Worlds Entertainment
-
Game Modes
Single-player
Subnautica 2 System Requirements
Windows
Minimum
| os | Windows 10 or higher |
|---|
| processor | Intel Core i5-8400 2.8 GHz or AMD Ryzen 5 2600 3.4 GHz |
|---|
| memory | 12GB |
|---|
| graphics | Nvidia GeForce GTX 1660 6GB or AMD Radeon RX 5500 XT 6GB |
|---|
| storage | 50GB |
|---|
| directx | DirectX 12 |
Recommended
| os | Windows 11 or higher |
|---|
| processor | i7-13700 or AMD Ryzen 7 7700X 5.4 GHz |
|---|
| memory | 16GB |
|---|
| graphics | Nvidia GeForce RTX 3070 8GB or AMD Radeon RX 6700 XT 8GB |
|---|
| storage | 50GB |
|---|
| directx | DirectX 12 |